Weronika Hoffa

radca prawny

Specjalizuję się w zagadnieniach prawa gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności członków zarządu
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Ciężar dowodowy w sprawie z art. 299 ksh – egzekucja przeciwko spółce

Weronika Hoffa09 marca 2022Komentarze (0)

Witam Cię Prezesie!

Czy wiesz, że wierzyciel, który Ciebie pozwał na podstawie przepisu art. 299 ksh musi w istocie udowodnić w procesie tylko jedną (1 !) przesłankę…

Jaką?

– musi udowodnić wyłącznie bezskuteczność egzekucji prowadzonej przeciwko spółce z o.o.

Nie musi nawet wykazywać, że doszło do powstania szkody ani jej wysokości.

Dlaczego wierzyciel wierzyciel, który Ciebie pozwał z art. 299 ksh udowodnić musi tylko (!) bezskuteczność egzekucji prowadzonej przeciwko spółce z o.o. ?

Dzieje się tak, dlatego, że na korzyść wierzyciela działają domniemania prawne, takiej jak:

 1. domniemanie szkody w wysokości niewyegzekwowanej wobec spółki wierzytelności (szkoda = tyle co spółka nie zapłaciła).
 2. domniemanie związku przyczynowego między szkodą wierzyciela a niezłożeniem we właściwym czasie przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. (niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spowodowało szkodę).
 3. domniemanie zawinienia niezgłoszenia przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości (członek zarządu ponosi winę za niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości).

Domniemania prawne pozwany członek zarządu, odpowiednio argumentując i dowodząc w procesie, powinien obalić, aby aby obronić się przed ponoszeniem odpowiedzialności materialnej.

Jest to jeden z argumentów przemawiających za ustanowieniem w sprawie z art. 299 ksh profesjonalnego pełnomocnika, który poruszając się na co dzień w materii procesowej będzie wiedział jak to skutecznie zrobić.

Taki rozkład ciężaru dowodu (czyli, kto powinien co udowadniać w procesie) jest uzasadniony tym, że wierzyciele na ogół nie znają stanu interesów spółki, natomiast wiedzę w tym zakresie powinni mieć członkowie organu zarządzającego.

Przygotowała

Weronika Hoffa
radca prawny

***

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak się bronić przed odpowiedzialnością z art. 299 ksh? Zajrzyj do następujących wpisów:

Jeżeli chcesz ustalić kiedy mamy do czynienia z bezskutecznością egzekucji? Zajrzyj tu:

***

O domniemaniach w sprawie z art. 299 ksh wypowiadał się Sąd Najwyższy wielokrotnie, np.:

 • w uchwale SN z dnia 28.02.2008r., sygn. III CZP 143/07
 • w wyroku SN z dnia 14.02.2003r., sygn. IV CKN 1779/00
 • w wyroku SN z dnia 18.04.2007r., sygn. V CSK 55/07

***

Wypłacanie pieniędzy ze spółki z o.o. – najczęstsze błędy i ich możliwe konsekwencje

Ostatnio, kilka osób mających spółki z o.o., w których posiadali prawie wszystkie udziały, opisało mi podobny schemat działania.

Otóż, kiedy kondycja finansowa ich spółek stała się bardzo słaba, do tego stopnia, że w kasie spółki hulał wiatr, a na kontach bankowych pojawiły się same zera – chcąc ratować sprawę – na zapłatę zobowiązań spółki zaczęli przeznaczać swoje prywatne pieniądze.

Wcześniej od innych, zdarzało mi się również słyszeć, że prezesi zarządów spółek wypłacali ze swojej spółki z o.o. pieniądze, kiedy np. brakowało im środków na … [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Weronika Hoffa

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Weronika Hoffa w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Weronika Hoffa w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: