Dzień dobry Prezesie!
Skoro trafiłeś na mojego bloga to pewnie wiesz, że możesz ponosić odpowiedzialność własnym majątkiem osobistym „za zobowiązania spółki”, w przypadku gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Odpowiedzialność ta, wynika z brzmienia przepisu art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych, według którego:
Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.
Kiedy zrozumiesz jaka jest stota i charakter odpowiedzialności z art. 299 ksh – będziesz wiedział czego powinieneś się wystrzegać
Dla ustalenia za co i kiedy odpowiadasz na podstawie art. 299 ksh konieczne jest zrozumienie istoty i charakteru prawnego odpowiedzialności wynikającej z tego przepisu. Nie jest to bowiem – wbrew powszechnemu przekonaniu – odpowiedzialność za długi spółki, mimo, że sama posługuje się tym sformułowaniem dla uproszczenia (traktuje to jako skrót myślowy). Mam jednak świadomość, że odpowiedzialność ta nie wynika z samego faktu pojawienia się po stronie spółki zobowiązań oraz bezskuteczności ich egzekucji. Gwarantuję Ci, że poznanie prawdziwej istoty i charakteru odpowiedzialności pozwoli Ci, nie tylko uniknąć błędów, ale przede wszystkim, zapewnić bezpieczeństwo twojego majątku osobistego. Zrozumiesz wtedy do jakiej sytuacji nie powinieneś dopuścić i czego powinieneś się wystrzegać.
Przeczytaj mój wpis Istota i charakter odpowiedzialności z art. 299 ksh – czyli za co tak naprawdę odpowiada członek zarządu sp. z o.o.?
Sposoby obrony przez odpowiedzialnością z art. 299 ksh
Sposoby obrony przed omawianą odpowiedzialnością ustalić już można z brzmienia kolejnych ustępów przepisu art. 299 ksh, choć mało kto skupia się na dalszej części tego przepisu. Z części tej wynika, że członek zarządu ma możliwość uniknięcia osobistej odpowiedzialności z art. 299 ksh, jeżeli przed sądem wykaże, że:
-
we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu.
-
niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z winy członka zarządu.
-
pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.
-
obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał w czasie prowadzenia egzekucji przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i dowiedzieć się co to właściwie znaczy, zapraszam do śledzenia moich kolejnych wpisów 🙂
Weronika Hoffa
radca prawny
***
Czytaj również:
Wypłacanie pieniędzy ze spółki z o.o. – najczęstsze błędy i ich możliwe konsekwencje
Odpowiedzialność członków zarządu w razie bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce z o.o.
***
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }